Paradontoza a implanty – czy choroba przyzębia nie pozwala na leczenie implantologiczne?

Implanty zębów są znakomitym rozwiązaniem dla Pacjentów, którzy borykają się z ubytkami w uzębieniu i chcieliby skorzystać z prac protetycznych trwale mocowanych w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł oraz jego skrajna forma znana jako paradontoza skutecznie uniemożliwia przeprowadzenie implantacji, jednakże pozostaje pytanie: czy to sytuacja bez wyjścia? Jak się okazuje, niekoniecznie. Stomatologia wypracowała bowiem metody radzące sobie z problemem, a opowiemy sobie o nich dokładniej.

Co to jest paradontoza?

Paradontoza jest ostatecznym stadium choroby przyzębia, Objawia się poprzez silny stan zapalny dziąseł oraz powolne obniżanie ich linii, obnażające szyjki zębowe. Do walki ze schorzeniem stosuje się przede wszystkim zabiegi chirurgiczne, mające na celu przeszczep tkanek z jednego miejsca jamy ustnej oraz przemieszczenie ich w drugie.

Skąd bierze się paradontoza? Wynika ona przede wszystkim z zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej, jednakże istnieją przypadki, kiedy choroba rozwija się samoistnie ze względu na uwarunkowania genetyczne Pacjenta. Aby ustrzec się przed chorobą, warto regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty, co da mu możliwość wczesnego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wszczepienie implantu

Implantacja to bezbolesny zabieg, przeprowadzany pod znieczuleniem komputerowym. Polega na niewielkim nacięciu dziąsła w miejscu ubytku oraz wprowadzeniu w przygotowane tkanki kostne implantu. „Śrubka” zaczyna się z nimi integrować, a po zakończeniu okresu gojenia będzie stanowiła bardzo stabilną podstawę do zamocowania konkretnej pracy protetycznej. Zjawisko to nazywamy osseointegracją, a umożliwia je zastosowany do produkcji implantów materiał – przeważnie tytan, jednakże można spotkać egzemplarze wykonane z cyrkonu. Nie wywołują one reakcji obronnych organizmu, dzięki czemu prawdopodobieństwo odrzucenia jest minimalizowane.

Czy paradontoza uniemożliwia leczenie implantologiczne?

Paradontoza stanowi ważne przeciwwskazanie do wszczepienia implantów ze względu na silny stan zapalny dziąseł. Jednakże skuteczne rozwiązanie problemu stanowi przeprowadzenie odpowiednich zabiegów chirurgicznych, które usuną zapalenie – przebiegają one bezboleśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia komputerowego. Jeśli choroba osiągnęła poważniejsze stadium oraz doprowadziła do obniżenia linii dziąseł, konieczne będzie wykonanie pokrycia recesji, polegające na pobraniu wycinka tkanki np. z podniebienia, a następnie przemieszczenia go do określonej pozycji.

Jak uchronić się przed paradontozą?

Jak wspominaliśmy, powodem paradontozy są zaniedbania higieny jamy ustnej. Namnażające się w płytce bakteryjnej pokrywającej zęby bakterie są bezpośrednim winowajcą stanu zapalnego przyzębia, dlatego warto dbać o jej regularne usuwanie. Służy temu przede wszystkim codzienna higienizacja uzębienia za pomocą szczoteczki oraz nici dentystycznej, co pozwoli usunąć osad z łatwiej dostępnych przestrzeni.

Zaznaczmy, że mimo bardzo skrupulatnego dbania o zęby w domu, wizyty higienizacyjne u dentysty są w dalszym ciągu niezbędne. Szczoteczka do zębów czy nić dentystyczna nie zawsze usuwają całość płytki bakteryjnej, która z czasem przerodzi się w kamień nazębny. To twarda struktura, której nie da się wyeliminować za pomocą domowych metod. Higienistka stomatologiczna w gabinecie przeprowadza serię specjalnych zabiegów, skutecznie pozbywających się groźnych osadów pokrywających zęby. Należy do nich przede wszystkim skaling, piaskowanie oraz polerowanie, lecz w razie konieczności wykonywana jest też fluoryzacja wzmacniająca szkliwo.

Umów się na wizytę!

W mojej klinice przeprowadzam kompleksowe leczenie implantologiczne, które obejmuje samo wszczepienie implantów, jak i przeprowadzenie wszystkich zabiegów przygotowawczych. Jeśli Ty również zmagasz się z ubytkami w uzębieniu, a rozwiązanie problemu uniemożliwia Ci paradontoza, umów się na wizytę! Zastosowane przeze mnie rozwiązanie zapewni wyjątkowe efekty, utrzymujące się przez lata. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 bądź wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?