Próchnica wczesnego dzieciństwa – czym jest? Przyczyny

Próchnica wczesnego dzieciństwa atakuje małe dzieci, a nawet niemowlęta. Zazwyczaj pierwsze jej symptomy można zaobserwować na przednich zębach, gdzie pojawiają się one w postaci białych plam i smug. Z czasem zauważalne stają się ciemne ślady tuż przy dziąsłach. Choroby tej nie wolno ignorować, ponieważ jej konsekwencje mogą być bardzo poważne.
 
 

Czym jest próchnica wczesnego dzieciństwa?

Próchnica wczesnego dzieciństwa, określana też jako próchnica butelkowa, to choroba występująca u małych pacjentów. Zazwyczaj obejmuje ona wiele zębów mlecznych jednocześnie. Kiedy jest nieleczona, może doprowadzić do destrukcji części koronowej zęba, a także do pojawienia się stanu zapalnego w obrębie miazgi oraz tkanek, które ją otaczają. Można wyróżnić m.in. ostrą postać próchnicy wczesnego dzieciństwa. Mówi się o niej wtedy, gdy dotyka ona dzieci poniżej 3. roku życia oraz w nietypowy sposób atakuje powierzchnie gładkie zębów.
 
 

Przyczyny próchnicy wczesnego dzieciństwa

 
 
Bezpośrednią przyczyną próchnicy wczesnego dzieciństwa jest działanie bakterii w jamie ustnej. Przetwarzają one obecne w żywności cukry na kwas. Ten z kolei odpowiedzialny jest za atakowanie szkliwa zębów, doprowadzając do jego erozji oraz mineralizacji. To z kolei przyczynia się do powstawania ubytków, a następnie – próchnicy.
 
Istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy wczesnego dzieciństwa. Oto one.
 
Karmienie butelką przez długi czas – dotyczy to zarówno mleka, jak i innych napojów z cukrami, które – mając długotrwały kontakt z zębami – zwiększają ryzyko próchnicy.
 
Niewłaściwa higiena jamy ustnej – jeżeli zęby u dziecka nie są regularnie szczotkowane, zdecydowanie sprzyja to rozwojowi omawianej przez nas choroby.
 
Zarażenie się bakteriami próchniczymi – nie każdy wie, że próchnica to choroba zakaźna, którą można zarazić się np. od rodziców lub innych dzieci, poprzez używanie tych samych sztućców lub smoczków.
 
Dieta z dużą ilością cukrów – wiele dzieci spożywa mnóstwo słodyczy oraz innych słodkich pokarmów, które mają negatywny wpływ na zęby.
 
Ryzyko próchnicy wczesnego dzieciństwa zwiększają również takie czynniki, jak:

-wcześniactwo,
-ciąża bliźniacza,
-patologiczny przebieg ciąży,
-nadmierny stres,
-stosowanie antybiotyków,
-choroby w pierwszych miesiącach życia.
 
 

 
 

Jak radzić sobie z próchnicą wczesnego dzieciństwa?

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie z próchnicą wczesnego dzieciństwa, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zbyt długie karmienie butelką negatywnie wpływa na zęby dziecka, podobnie zresztą jak cukier – dlatego warto ograniczyć go w diecie. Nie mniej istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Już po pojawieniu się pierwszych ząbków, należy je myć specjalną szczoteczką dla niemowląt oraz pastą, której nie trzeba wypluwać.
 
 

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o próchnicy wczesnego dzieciństwa, zapraszamy do naszego gabinetu. Chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?